LRSKEL30TW 20MOA, Extended Skeletonized 30mm MSR Mount, Black
SKU:
LRSKEL30TW
Brand:
Tactical
  • Steel Threaded Inserts for Cap Screws.
  • Over 2 inches of forward Cantilever.
  • 20MOA built in.
Current Stock:
108
Adding to cart… The item has been added
Key Features:
  • al-icon.svg
  • ar-icon.svg
  • rtz-icon.svg
  • hc-icon.svg
  • si-icon.svg
  • lw-icon.svg
Best Uses:
  • hu-icon.svg
  • lem-icon.svg
  • lr-icon.svg
  • ts-icon.svg
  • co-icon.svg
Description
Available in 1 inch, 30mm and 34mm size.
Designed and MADE IN USA
The LRSKEL34TW AR Mount for 34mm scope tubes offers a 20 MOA built-in slope for long-range precision shooting, allowing additional elevation adjustment in your optic. It is CNC precision machined from 6061 aluminum and engineered with a skeletonized body and ring caps to put strength where it needs to be and reduce unnecessary weight. The LR-SKEL provides an additional inch forward cantilever to provide proper eye relief when using scopes with large eye boxes and gives extra space behind the mount for accessories like the Warne A645 45° side mount adapter.
Video Background
Play Button
Specifications
Part Number:
LRSKEL30TW
Fits Objective Size:
72mm
Height:
MSR Ideal Height
Dimension A:
30mm
Dimension B:
1.43 inch
Dimension C:
.750 inch
Dimension D:
3.05 inch
Finish Color:
Matte Black
Weight:
6.7 oz
Material:
Aluminum
Scope Tube Diameter:
30mm
Fits Objective Up To:
MSR Ideal Height
Installation Instructions
  • Push the mount towards the muzzle and tighten both hex nuts to 65 in/lb maximum.
  • Place scope in rings and reinstall cap screws*, leave loose.
  • Adjust scope position for eye relief and level reticle.
  • Tighten the cap screws in a criss-cross pattern to scope manufacturers’ recommended torque rating**, 25 in/lb maximum.