QDXSKEL34TW QD XSKEL 34mm Black
SKU:
QDXSKEL34TW
Brand:
Tactical
  • Steel Threaded Inserts for Cap Screws.
  • Over 2 inches of forward Cantilever.
  • Quick Detach.
Current Stock:
45
Adding to cart… The item has been added
Key Features:
  • al-icon.svg
  • ar-icon.svg
  • rtz-icon.svg
  • hc-icon.svg
  • si-icon.svg
  • lw-icon.svg
  • qd-icon.svg
Best Uses:
  • hu-icon.svg
  • lem-icon.svg
  • lr-icon.svg
  • ts-icon.svg
  • co-icon.svg
Description
Available in 1 inch, 30mm and 34mm size.
Designed and MADE IN USA
Count on a Warne QD scope mount to give you excellent performance and versatility.
At Warne Scope Mounts, we have led the industry with innovative design, and this QD X-SKEL cantilever mount is an excellent example. The design in this one-piece 30mm MSR mount gives you outstanding scope placement for an ideal cheek weld and shooting position on most modern sporting rifles. The quick detach levers give you reliable return-to-zero performance, and 6061/T6 aluminum offers lightweight strength.
Video Background
Play Button
Specifications
Part Number:
QDSKEL34TW
Fits Objective Size:
72mm
Height:
MSR Ideal Height
Dimension A:
34mm
Dimension B:
1.43 inch
Dimension C:
.750 inch
Dimension D:
3.05 inch
Finish Color:
Matte Black
Weight:
8.5 oz
Material:
Aluminum
Scope Tube Diameter:
34mm
Fits Objective Up To:
MSR Ideal Height
Installation Instructions
  • Tighten the cap screws in a criss-cross pattern to scope manufacturers’ recommended torque rating**, 25 in/lb maximum.