XSKEL30TW Gen 2, Extended Skeletonized 30mm MSR Mount, Black
SKU:
XSKEL30TW
Brand:
Tactical
  • MSR Ideal Height.
  • Over 2 inches of forward Cantilever.
  • Steel Threaded Inserts for Cap Screws.
Current Stock:
789
Adding to cart… The item has been added
Key Features:
  • al-icon.svg
  • ar-icon.svg
  • rtz-icon.svg
  • hc-icon.svg
  • si-icon.svg
  • lw-icon.svg
Best Uses:
Description
Available in 30mm and 34mm size.
Designed and MADE IN USA
A Warne gen 2 extended MSR mount from Warne Scope Mounts equips you for target accuracy.
This 30mm X-SKEL30TW Gen 2 cantilever mount for modern sporting rifles features a skeletonized design of precision CNC machined 6061 aluminum reinforced with steel hardware for impressive strength without a heavy weight. Warne Scope Mounts helped revolutionize cantilever mounts for use with the MSR, AR-15 AR-10 platforms, enabling optics to be placed at proper eye relief.
Video Background
Play Button
Specifications
Part Number:
XSKEL30TW
Fits Objective Size:
72mm
Height:
MSR Ideal Height
Dimension A:
30mm
Dimension B:
1.43 inch
Dimension C:
.750 inch
Dimension D:
3.05 inch
Finish Color:
Black
Weight:
6.7 oz
Material:
Aluminum
Scope Tube Diameter:
30mm
Fits Objective Up To:
Installation Instructions
  • Push the mount towards the muzzle and tighten both hex nuts to 65 in/lb maximum.
  • Place scope in rings and reinstall cap screws*, leave loose.
  • Adjust scope position for eye relief and level reticle.
  • Tighten the cap screws in a criss-cross pattern to scope manufacturers’ recommended torque rating**, 25 in/lb maximum.