XSKEL34DE Gen 2, Extended Skeletonized 34mm MSR Mount, Dark Earth
SKU:
XSKEL34DE
Brand:
Tactical
  • MSR Ideal Height.
  • Over 2 inches of forward Cantilever.
  • Steel Threaded Inserts for Cap Screws.
Current Stock:
72
Adding to cart… The item has been added
Key Features:
  • al-icon.svg
  • ar-icon.svg
  • rtz-icon.svg
  • ck-icon.svg
  • si-icon.svg
  • lw-icon.svg
Best Uses:
Description
Available in 30mm and 34mm size.
Designed and MADE IN USA
Dark Earth XSKEL34DE Gen 2 tactical 1-piece cantilever mount tailor-made for AR15 or AR10 platforms in Dark Earth color. In the realm of 3-gun and multi-gun competitions, the XSKEL34DE harnesses these benefits while offering both form and function. Fits scopes with 34mm tubes.
Video Background
Play Button
Specifications
Part Number:
XSKEL34DE
Fits Objective Size:
72mm
Height:
MSR Ideal Height
Dimension A:
34mm
Dimension B:
1.43 inch
Dimension C:
.750 inch
Dimension D:
3.05 inch
Finish Color:
Dark Earth
Weight:
6.7 oz
Material:
Aluminum
Scope Tube Diameter:
34mm
Fits Objective Up To:
Installation Instructions
  • Push the mount towards the muzzle and tighten both hex nuts to 65 in/lb maximum.
  • Place scope in rings and reinstall cap screws*, leave loose.
  • Adjust scope position for eye relief and level reticle.
  • Tighten the cap screws in a criss-cross pattern to scope manufacturers’ recommended torque rating**, 25 in/lb maximum.